«Վարպետության դաս»՝ ՀՀ Ազգային ժողովում
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոս Ավետիսյանը դեկտեմբերի 25-ին «Տեղեկատվավերլուծական աջակցության կարեւորությունը ՀՀ արտաքին հարաբերություններում» թեմայով «Վարպետության դաս» է անցկացրել ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքագիտության մագիստրոսական ծրագրի, եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի եւ հանրային կառավարման բաժնի ուսանողների հետ։
Հիմնական նպատակն է ապագա քաղաքագետներին եւ մագիստրոսներին գիտական թեզերի ընտրության հարցում աջակցելը։ Սոս Ավետիսյանն ընդգծել է փորձագիտական հետազոտությունների կարեւորությունը, ինչպես նաեւ շեշտադրել դրանց կիրառելիության անհրաժեշտությունը։ Նա կարեւոր է համարել տարբեր երկրների միջեւ հարաբերությունների վերաբերյալ համակողմանի վերլուծությունները։ Նշվել է, որ գիտական հետազոտությունները պետք է կատարվեն բազմակողմանիորեն։
Անդրադարձ կատարելով դիվանագիտական գործունեությանը՝ ԱԺ պատգամավորը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը երկրների միջեւ հարաբերությունների հաստատման եւ զարգացման գործում։

25 декабря член Постоянной комиссии НС по внешним связям, депутат фракции “Мой шаг” С.Аветисян провел   “урок мастерства” на тему “Важность информационно-аналитического содействия во внешних отношениях РА” со студентами по магистерской программе политологии факультета международных отношений, центра европейских исследований и отделения общественного управления ЕГУ.
Основная цель – помочь будущим политологам и магистрам в выборе тем научных диссертаций. С.Аветисян подчеркнул важность экспертных исследований, а также особо выделил необходимость их внедрения. Он отметил важность всестороннего анализа отношений между различными странами, многогранность научных исследований.
Депутат НС, коснувшись дипломатической деятельности, выделил роль и значение парламентской дипломатии в установлении и развитии отношений между государствами.